Raport Firmy Szkoleniowe w Polsce

Znaczenie na rynku przedsiębiorstwa to nie jedynie aktywa lub pasywa, ale także posiadane licencje. Niejednokrotnie to od nich zależy powodzenie w biznesie, bez względu na branżę. Dlatego nie będzie żadnym zaskoczeniem, że nasze przedsiębiorstwa regularnie inwestują w rozwój swoich ludzi. Od jakiegoś czasu łatwo dostrzec w branży szkoleniowej wyraźną prosperitę. Nie ograniczył tego nawet niedawny krach w gospodarce.

Od początków wolnego rynku w Polsce niezwykłym wzięciem cieszą się treningi menedżerskie – wnioskujemy z opublikowanego badania Rekomendowane Gry Szkoleniowe. Wiadomo, że osoby zarządzające o dużej wiedzy to podstawa biznesu. Korporacje systematycznie proponują szkolenia z nadzorowania nad projektami, z coachingu, z motywowania zespołu albo z budowania zaangażowania.

Szkolenia takie charakteryzuje się jako otwarte oraz zamknięte. Te ostatnie przygotowywane są na polecenie zainteresowanych przedsiębiorstw. Szkolą się w nich jedynie menedżerowie tych przedsiębiorstw. Kursy otwarte, jak sama nazwa wskazuje, zarezerwowane są dla wszystkich zainteresowanych konkretną dziedziną. Niestety, wszyscy, którzy korzystają z takich szkoleń otwartych muszą najczęściej płacić za nie własnym sumptem. Rzecz jasna, zaangażowanie kapitałowe w nasze kompetencje to dobrze wydane pieniądze.

Nauczaniem na warsztatach biznesowych zajmują się przeważnie profesjonalni trenerzy. Gros z nich jest znawcą w konkretnej dziedzinie, np. w technikach kierowania ludźmi, w coachingu, asertywności itd. Specjaliści prowadzący szkolenia winni wykazywać nie jedynie rozległą i wyczerpującą wiedzę, ale także stosowne predyspozycje. Ważne jest, żeby posiadaną wiedzę w odpowiedni sposób przekazać uczącym się. Mile widziana jest na dodatek znajomość tematu z mowy ciała, sprawność prowadzenia demonstracji multimedialnych oraz nawiązywania relacji międzyludzkich.

Procedura warsztatów biznesowych jest często zbliżona. Stosuje się transmisje multimedialne, omawianie przykładów z rzeczywistości, ćwiczenia w grupach oraz egzaminy przed wydaniem certyfikatu. Zdarza się, że zaplanowane są również dodatkowe spotkania pogłębiające wiedzę po odbyciu kursu. Im bogatszy temat, tym bardziej rozciągnięte w czasie spotkania, zaprojektowane nawet na dwa dni.

Segment warsztatów dla menedżerów rozwija się intensywnie i wydaje się, że ta tendencja nie odwróci się w perspektywie kilku najbliższych lat. Coraz popularniejsze są ponadto spotkania integracyjne połączone z szkoleniami. Ich wielkim plusem jest nie tylko sposobność przekazania wiedzy, ale także konsolidacja zespołu pracowników.

02.10.2014. 10:43

Menu

 

Ostatnie wpisy

 

Kategorie